Jak navyknout psa na pobyt v kleci

Jak navyknout psa na pobyt v kleci

Pokud jste se rozhodli pořídit si klec pro psa, možná se vám bude hodit tip, jak psa naučit psa mít svou klec rád. Není totiž dobré pejska rovnou zavřít do klece na dlouhou dobu, nechat ho tam samotného a ještě ke všemu odejít pryč z bytu. Tím by se z klece stala cela a pes by pobyt v ní těžce snášel a bral by odložení v ní spíše jako trest. A tomu se chcete určitě vyhnout.

Nejdříve připravte samotnou klec: vložte do klece deku nebo pelíšek (pokud už pes nějaký používal). To není jenom kvůli pohodlí, ale známé pachy také pejska uklidní. Navíc pochopí, že klec je místo na odpočívání a spaní, nikoliv na čůrání. Pokud se z nějakého důvodu přece jen vyčůrá (třeba proto, že je malý a nevydrží), co nejrychleji podestýlku vyměňte/vyperte. Výměnou zabráníte tomu, aby si na ulevování v kleci nezvykl, respektive nepřečůrával své pachy. Klec zprvu umístěte do místnosti, kde se zdržujete i vy a vládne tam čilý ruch (kuchyně, obývák).

Když máte klec připravenou, následuje představení klece pejskovi. Když štěňátko začne objevovat nový objekt ve vašem domově, vhoďte pár pamlsků kolem vchodu do klece a také dovnitř. Pejsek si s klecí spojí své první pozitivní asociace. Hezky jej nechte všechno si očuchat. Jako další krok můžete do zadní části klece vhodit pejskovu oblíbenou hračku. Určitě vám ji rád přinese a vy si s ní můžete chvilku hrát. Vždy když pejsek vkročí do klece, můžete ho pochválit, klidně si s ním trošku pohrajte i když je uvnitř. Vždy když mluvíte o kleci, měli byste mít v hlase příjemný tón. Přes noc přemístěte klec k sobě do ložnice a pejska nechte spát v ní. Nikdy násilím pejska do klece netlačte. Dvířka ještě nechávejte otevřená.

Trénink pokračuje v článku První chvilky pejska v kleci o samotě.

Mohlo by vás zajímat:
K čemu je dobrá klec pro psa
Drátěná klecJaká je vaše zkušenost?