Čipování psů

Čipování psů

Pro trvalé označení zvířete je důležité nejen zvíře nechat označit mikročipem, ale především ho přihlásit do registru evidence zvířat. Tyto dva požadavky nejsou samoúčelné, naopak, v případě, že se zvíře ztratí nebo zaběhne, je šance na jeho nalezení a navrácení zpět majiteli díky mikročipu a evidenci významně vyšší. Takovýchto registrů ovšem existuje víc, proto pokud existuje riziko, že by se zvíře mohlo zaběhnout například i mimo místo pobytu majitele nebo že by mohlo být odcizeno a odvezeno pryč, je dobré, přihlásit ho i do jiných registrů. Po nalezení zvířete a předání nálezcem např. obecnímu úřadu, Policii ČR, městské či obecní policii nebo přímo do útulku se podle čipu zjišťuje možný majitel zvířete. Není-li přihlášen v konkrétním městském registru, vyhledává se v dalších dostupných a známých registrech.

I přesto, že majitelé toto vše splní, může vzniknout problém v dohledání majitele zvířete, a to z důvodů, že majitel se například přestěhoval, změnil telefonní číslo, prodal nebo daroval zvíře někomu, kdo už změnu nenahlásil. I na včasné oznámení změn bydliště nebo kontaktů, natož majitele je proto třeba pamatovat.

Trvalé označení zvířete mikročipem je přesné, vždy dobře čitelné čtecím zařízením, oproti tomu tetování někdy, zvláště u starších zvířat, bývá špatně čitelné, a zvíře se tudíž nepodaří vrátit majiteli. Pomocí mikročipu lze označit jakékoliv zvíře, divoké či domácí, a pomocí čtecího zařízení je pak identifikace zvířete vždy, za splnění výše uvedených podmínek, snadná.


Autor textu: Václav Steinbauer; www.upozpraha.czJaká je vaše zkušenost?